Golden Ninja Site

Slovenská stránka o ninjoch a ninjutsu

金忍者頁

Zbrane

Ninjovia boli experti v ovládaní rôznych typov zbraní. Používali zbrane ako meče, luk a šípy, nože, palice, kosáky a reťaze, shurikeny (hviezdice) a mnoho ďalších. Keď neozbrojený ninja bol nebezpečný, ozbrojený bol už smrtiaci. Ninja dokázal takmer každú vec použiť ako zbraň.

Ashiko

Ashiko Ashiko boli ostré železné pazúry, ktoré sa nosili upevnené na chodidlách. Slúžili hlavne na rýchle vyšplhanie sa na strom, alebo na skalu, ale takisto sa dali efektívne použiť aj na boj zblízka (na zasadenie smrteľného kopu).

Bo

Bo Drevená alebo bambusová dutá palica, dlhá asi 6 stôp (cca 180 cm). Vo vnútri tejto palice mohla byť schovaná napríklad reťaz, malý nožík alebo otrávená šípka, ktorá rýchlym mávnutím palice mohla vyletieť a zasiahnúť protivníka.

Bokken

Bokken Drevený meč, ktorý sa používal predovšetkým na tréning šermu, aby sa začínajúci žiaci ninjutsu nezranili. Niektorí ninjovia dokonca používali bokken aj v boji namiesto meča, lebo vďaka svojej tvrdosti sa dal použiť na lámanie kosti alebo poškodzovanie vnútorných orgánov.

Fukiya

Fukiya Fúkačka bola u ninjov veľmi obľúbená zbraň, hlavne pre svoju univerzálnosť. Okrem vystreľovania otrávených šípok sa dala efektívne použiť ako ručná úderová zbraň, alebo ako dýchacia trubica keď sa ninja potreboval ukryť vo vode.

Hanbo

Hanbo Krátka drevená palica (asi 3 stopy = cca 90 cm), ktorá mala podobné využitie ako Bo - taktiež bola dutá a dovnútra sa dala schovať reťaz, malý nôž alebo otrávená šípka

Hoko

Hoko Táto zbraň vyzerala ako trojzubec (sai) pripevnený na krátku palicu (jo). Bola vyrobená z dreva alebo bambusu a bola to veľmi dobrá obranná, ale aj útočná, prevažne bodná zbraň. Existovalo viac typov tejto zbrane.

Chigiriki

Chigiriki Bola to asi 2 stopy (cca 60 cm) dlhá palica, ku ktorej bola reťazou pripevnená guľa s ostňami alebo klincami. Táto zbraň bola veľmi známa aj ako "japonská ranná hviezda (morning star)".

Jo

Jo Stredne dlhá palica (asi 4 stopy = cca 120 cm). Veľmi efektívna útočná aj obranná zbraň.

Jutte

Jutte Jutte bola kovová vidlica, ktorá slúžila na zachytenie protivníkovho meča a jeho následné odzbrojenie.

Kakute

Kakute Prstene s dreveným hrotom, ktorý bol nasiaknutý jedom. Používali ich prevažne kunoichi (ninja-ženy). Obeť mohla byť zabitá napríklad priložením ruky s prsteňom na krk a bodnutím. Tento spôsob bol oveľa čistejší ako použitie meča, a bolo ťažké zistiť, ako obeť zomrela.

Kama

Kama Japonský kosák, ktorý sa zvyčajne používal v pároch. Ninjovia s nimi dokázali vykonávať rôzne kruhové pohyby a v kombinácii s nečakaným hodením vpred mohli protivníkovi spôsobiť katastrofálne poranenia. Čepeľ bola dlhá asi 11-12 palcov (cca 35 cm) a rukoväť trochu dlhšia.

Kunai

Kunai Kunai bol pôvodne záhradnícky nástroj, ktorý sa však v rukách ninju mohol veľmi ľahko zmeniť na smrtonosnú vrhaciu alebo bodnú zbraň. Mal veľkosť od 20 do 60 cm a často sa používal aj ako páčidlo.

Kusari Gama

Kusari Gama Bol to vlastne klasický kosák (kama), na ktorom bola pripevnená dlhá reťaz ukončená závažím. Slúžil prevažne na blokovanie alebo zachytenie protivnikových zbraní. Držaním za reťaz sa dali vykonávať s kosákom rôzne krúžive pohyby na získanie väčšieho dosahu zbrane.

Kyoketsu Shoge

Kyoketsu Shoge Nôž, spojený pomocou povrazu zo ženských alebo konských vlasov (prípadne reťazou) s krúžkom. Nôž sa používal buď zblízka, alebo sa s ním točilo držaním za krúžok.

Manriki Gusari

Manriki Gusari Zvyčajne 3 stopy (cca 90 cm) dlhá reťaz, ktorá mala na obidvoch koncoch závažie. V rukách ninju to bola hrozná útočná ale i obranná zbraň. Bola malá a dala sa ľahko ukryť. Držaním za jeden koniec reťaze sa ňou mohol oháňať a používať ju ako bič.

Naginata

Naginata Túto japonskú halapartňu (dlhá palica a na konci čepeľ) často používali sohei (bojovní mnísi). Ale aj v rukách ninju to bola veľmi nebezpečná zbraň. Mohla spôsobiť až 6 palcov (cca 15 cm) dlhú tržnú ranu.

Neko Te

Neko Te Túto zbraň, známu tiež pod názvom "mačacie pazúry", často používali hlavne kunoichi (ninja-ženy). Boli to silné železné pazúry, pripevnené koženými pásmi na prstoch, často namočené do prudkého jedu. Obľúbeným cieľom útoku boli oči.

Ninja To

Ninja To Ninjovský meč bol kratší ako samurajská katana (dĺžka čepele asi 24 palcov = cca 60 cm) a podstatne horšej kvality. Narozdiel od katany sa používal prevažne na bodanie. Puzdro bolo o niečo dlhšie, takže sa v ňom dali ukryť rôzne predmety.

Nunchaku

Nunchaku Aj hoci nunčaky neboli primárnou zbraňou ninjov, občas ich používali. Dali sa ľahko prenášať a boli využiteľné na obranu proti väčšine zbraní, od krátkej palice až po meč. Zachytením čepele meča reťazou medzi dvoma paličkami, mohol ninja rýchlo odzbrojiť útočníka.

Ono / Masakari

Ono Bojová sekera, ktorá sa používala hlavne na rozbíjanie hradných brán, zrazenie protivníka z koňa, alebo na úplne zničenie hocikoho, kto sa pokúšal bojovať menšou zbraňou. Bola dlhá asi 4 stopy (cca 120 cm) a mala ťažkú a nadmerne veľkú oceľovú čepeľ.

Sai

Sai Klasický trojzubec, ktorý sa používal takisto ako Jutte na zachytávanie a lámanie mečov, alebo ako čepeľ na kopiju Yari alebo Hoko.

Shobo

Shobo Bola to malá zbraň, ktorou sa zasahovali citlivé miesta na tele. Bol to vlastne malý krúžok spojený s drevenou paličkou (ostrou alebo tupou), ktorý sa navliekal prevažne na prostredný prst.

Shuko

Shuko Shuko bola (podobne ako Ashiko) prevažne šplhacia pomôcka, ktorá sa pripevňovala na ruky. Takisto sa dala účinne použiť aj ako zbraň.

Shuriken

Shuriken Bol to vlastne tenký kus plechu so zaostrenými koncami (väčšinou v tvare hviezdy). Nebol určený na zabíjanie, používal sa hlavne na zastrašenie, alebo spomalenie prenasledovateľov. Ponorením jeho hrotov do jedu, sa však z neho mohla stať smrtiaca zbraň.

Šípky

Šípky Ninja používal jedovaté šípky rôznymi spôsobmi, v závislosti od situácie. Na krátku vzdialenosť mohol proste protivníkovi fúknuť do tváre šípku, ktorú mal ukrytú v ústach. Taktiež ju mohol nenápadne zapichnúť protivníkovi do tela a zmiznúť. Na väčšiu vzdialenosť mohol použiť fúkačku.

Tanto

Tanto Bojový nôž používal ninja ako multifunkčný nástroj. Dal sa použiť na vypáčenie dverí, na vyhĺbenie jamy alebo menšej priekopy, prípadne ho mohol hádzať ako shuriken. No a samozrejme ho vedel veľmi dobre využiť aj na boj zblízka.

Tessen

Tessen Bol to rozkládací vejár so železným rámom. Keď bol zložený slúžil ako úderná zbraň. Mal mnoho variánt. Jedna z nich mala ostré konce rámu, ktorými sa dalo v prípade potreby aj sekať. Často ho používali hlavne kunoichi (ninja-ženy). Je to obľúbená zbraň Kitany v hre Mortal Kombat.

Tetsubishi

Tetsubishi Boli to rôzne kúsky kovu, tvarované tak, aby stále jeden koniec trčal dohora. Tieto kovové kúsky potom unikajúci ninja hádzal pod nohy svojím prenasledovateľom. Takisto ako shurikeny, aj tetsubishi sa mohli ponárať do jedu.

Yari

Yari Japonská kopija, ktorá mala dĺžku 6-13 stôp (cca 180-360 cm). Mala mnoho rôznych typov čepelí. Na obrázku je len jeden z príkladov. Dalo sa s ňou bojovať nablízko, alebo aj hádzať.

Yumi & Ya

Yumi a Ya Luk (yumi) a šípy (ya) vedeli ninjovia používať tak dobre, ako samuraji. Používali dva druhy lukov - malý a veľký. Šípy zvykli namočiť do jedu, aby mali väčší účinok. Kunoichi (ninja-ženy) boli expertky v používaní luku a šípov.